Konsensus-estimater og analytikere

Topdanmark indsamler konsensusestimater før og efter offentliggørelsen af et regnskab. Estimaterne indsamles hos analytikere i ind- og udland, som følger Topdanmark-aktien.

Topdanmark indsamler konsensusestimater før og efter offentliggørelsen af et regnskab. Estimaterne indsamles hos analytikere i ind- og udland, som følger Topdanmark-aktien.

KONSENSUSESTIMATER

Vis Konsensusestimater for

 

 

Analytikere

Topdanmark-aktien følges af en række aktieanalytikere i Danmark og udlandet. Aktieanalytikernes vurderinger og anbefalinger danner grundlag for mange investorers køb og salg af Topdanmark-aktien.

Dato Analysehus Analytikere Anbefaling
27.11.2020 Nordea

Jakob Brink

jakob.brink@nordea.com

+45 55478498

Buy
25.11.2020 Danske Bank

Asbjørn Nicholas Mørk

asb@danskebank.dk

+45 45128051

Hold
26.10.2020 Autonomous

Youdish Chicooree

ychicooree@autonomous.com

+44 2077763442

Underperform
26.10.2020 Carnegie Bank (Denmark)

Martin Gregers Birk

martin.birk@carnegie.dk

+45 32880335

Buy
26.10.2020 Handelsbanken Capital Markets

Kimmo Rämä

kira05@handelsbanken.fi

+35 810 44 42454

Sell
26.10.2020 Credit Suisse

Alex Evans

Alexander.evans@credit-suisse.com

+44 22 7888 1595

Underperform
25.10.2020 ABG Sundal Collier (Denmark)

Mads Thinggaard

mads.thinggaard@abgsc.dk

+45 35463018

Hold
25.10.2020 DNB Markets

Håkon Astrup

Hakon.Astrup@dnb.no

Hold
23.10.2020 SEB Equities

Per Grønborg

Per.Gronborg@seb.dk

+45 33283312

Hold
19.10.2020 Sydbank

Mikkel Emil Jensen

miej@sydbank.dk

+45 74374456

Sell
05.10.2020 Barclays

Alessia Magni

alessia.magni@barclays.com

+44 2035557393

Equal weight
21.07.2020 HSBC

Steven Haywood

steven.haywood@hsbcib.com

+44 20 7991 3184

Hold
20.07.2020 Mediobanca

Phil Ross

philip.ross@mediobanca.com

+44 203 0369 681

Neutral
23.06.2020 Berenberg

Tryfonas Spyrou

Tryfonas.Spyrou@Berenberg.com

+44 203 753 3058

Hold
24.04.2020 Goldman Sachs

Sami Taipalus

sami.taipalus@gs.com

+44 2070517237

Neutral

Topdanmark følges af ovennævnte analytikere. Bemærk, at udtalelser, estimater eller prognoser vedrørende Topdanmarks resultater foretaget af disse analytikere, er deres alene og repræsenterer ikke meninger, prognoser eller estimater fra Topdanmark.

Kontakt

INVESTORER
Steffen Heegaard
IR-direktør
mobil 40 25 35 24
telefon 44 74 40 17
IR SEKRETARIATET
IR sekretariatet
telefon 44 74 40 18
AKTIONÆRER
Jens Jørgensen
Aktieadministrationschef
telefon 44 68 44 11